Kosár

A kosár üres.

0 tétel 0 Ft
NATURA BORKLUB

Borfajták és szőlőfajták

A SOPRONI BORVIDÉK SZŐLŐ- ÉS BORFAJTÁI

 

Cabernet Franc


Franciaországból származó szőlőfajta, amely vastag, elegáns, ízgazdag bort ad.
A Cabernet Franc Bordeaux egyik legnagyobb számban telepített szőlőfajtája, s mint ilyen talán a mikroklímájában hasonló villányi térségben mutatja meg legszebb értékeit. A Soproni borvidéken a Fertő-part egyes dűlőinek mikroklimatikus adottságai lehetőséget nyújtanak, hogy a Cabernet Franc-ből csodálatos borok szülessenek. Legszebb tételek a Weninger és a Jandl Pincészetnél találhatók.

  

Cabernet Sauvignon


Franciaországból származó, különleges minőségű, jellegzetes fajbort adó szőlőfajta, amelyet a Cabernet Franc és a Sauvignon Blanc szőlők keresztezésével hoztak létre. Fürtjei kicsik, általában lazák, vagy közepesen tömöttek. A belőle készülő bor cserzőanyagokban nagyon gazdag, robosztus,  karakteres. Szinte minden vörösbortermő területen elterjedt, így a Soporni borvidéken is csodálatos fajtaborok és cuvée-k készülnek belőle.

  

Chardonnay


A világ talán legismertebb szőlőfajtája. Burgundiából származó, kemény karakterű, élénk, elegáns bort adó fajta, amelyben reduktív készítésmódnál ízében zöldalmára dinnyére emlékeztető gyümölcsös aromákat fedezhetünk fel. Testesebb borait érdemes rövidebb-hosszabb ideig barrique-ban is érlelni, a pörkölt tölgy aromái szépen harmonizálnak a Chardonnay bor zamatával. Sokáig a Pinot Blanc fajtával azonosították, így tévesen Fehér burgundiként is aposztrofálták. Nagyszámú, hengeres, barnássárga vesszőt nevel, fürtje kicsi, hengeres vagy vállas, középtömött. Az ország csaknem minden vidékén megtalálható.  Sopronban sajnos egyenlőre csak reduktív Chardonnay borokkal találkozhatunk. Az igazán nagy formátumú, finom seprőn érlelt, hordós Chardonnay-k még hiányoznak a borvidék széles borpalettájáról.

  

Furmint


Származása nem tisztázott, múltjáról alig tudunk valamit. Közép nagy, laza, hengeres fürtjeit régen piros változatban is nevelték, mára azonban csak fehér fajtaként ismert. A belőle készülő bor illatos, tüzes, savas, kissé fanyarkás ízű, megfelelő nevelés mellett igen elegáns. Ízében gyümölcsös jegyek is fellelhetők, de megfelelő időjárási körülmények között, jó évjáratokban könnyen aszúsodik, mézessé válik. Tokaj-hegyalja és Somló meghatározó fajtája. A legmagasabb értékű, legsokoldalúbb magyar fajta, melyet mostanában Sopron környékére is telepítettek, így az elkövetkezendő években megláthatjuk, hogy mire is képes ez csodálatos szőlő a Soproni-borvidék rendkívüli adottságain.

  

Irsai Olivér


Magyarországi származású, Kocsis Pál áltat nemesített fajta.
Fürtje közép nagy, vállas, laza. Nagyon korán érő fajta, amely a muskotályra emlékeztető, de alacsony savú, hamar öregedő bort ad. Leginkább Pannonhalma-Sokoróalja, Dél-Balaton, Mátraalja és az  Ászár-Neszmélyi borvidékeken terjedt el, azonban Sopronban is jó néhányan foglalkoznak a fajtával. Évről-évre a legszebb tételek a Taschner, Iváncsics és a Ferenczy Attila pincéjéből kerülnek ki.

  

Kékfrankos


Bár napjainkban a korábbi évek tömegtermelése következtében némileg háttérbe szorult ez az ismeretlen eredetű vörös szőlőfajta, könnyű termeszthetősége következtében az ország csaknem minden táján elterjedt. Gyümölcsös illatát, fűszerességét a mainál sokkal jobban ki lehetne aknázni. Szép példája ennek a soproni pincészetek sokasága, ahol testes, harmónikus borok születnek évről-évre.

 

Királyleányka


Erdélyi származású, valószínűleg a Kövérszőlő és a Leányka keresztezéséből létrehozott illatos szőlőfajta, amely leginkább a Mátraalján, Egerben, Dél-Balatonon és Etyeken talált otthonra, mindezek mellett Sopronban is találhatunk kisebb ültetvényeket, ahonnan szép reduktív borok kerülnek piacra. A Királyleánykából készült bor illatos, kajszis, diszkréten muskotályos, általában finoman savas és könnyű. Tőkéje erős növekedésű, sűrű vesszőzetű, fürtjei kicsik.

  

Merlot


Bordeaux-ból származó szőlőfajta, amely hazánkban Villány és Szekszárd környékén talált ideális otthonra, azonban mint oly sok szőlőfajta  a Fertő tó partján elterülő Fertőmelléki-dombsor egyedülálló mikroklímáján is igen nagy formátumú Merlot-k alapja.
Bora általában mélyvörös színű, telt, bársonyos ízű, magával ragadó. A vastag, selymes textúrájú, jellegzetes aromájú, száraz bora ritkán közömbös a borfogyasztók között. Meghatározó ízével már ma is sok hívet szerzett magának, de még igen sok lehetőség áll e bor előtt. Sopronban a Weninger, Ákos, Jandl, Iváncsics és Luka pincészetnél készülnek a legszebb Merlot borok.

  

Pinot Blanc


Hazánkban kevésbé ismert Pinot-fajta, amelynek hagyományosan elterjedt neve a Fehérburgundi volt. Napjainkban mind többen próbálkoznak jellegzetes fajtaborok elkészítésével e szőlőfajtából, aminek talán legsikeresebb eredménye a Légli pincészet Pinot Blanc-ja. Sopronban a Töltl és a Weninger készíti a legszebb Pinot Blanc borokat.

  

Pinot Noir


A gyakorta egyszerűen a "borok királyának" titulált vörösbort adó szőlőfajta korábban Kékburgundi, illetve Kisburgundi néven volt ismert hazánkban.
Mind több hazai borászat dicsekedhet kiváló Pinot Noir borokkal, s ezek a gazdag, elegáns és inpozáns vörösborok pillanatok alatt belopták magukat a fogyasztók szívébe. A fiatalon bogyós gyümölcsökre emlékeztető, illatos bor palackban is sokáig fejlődik, szelidül, érik.

A Luka, Weninger és Iváncsics pincészet Pinot Noir borait érdemes kóstolgatni.

  

Sauvignon Blanc


Francia származású, az egész világon elterjedt szőlőfajta. Tőkéje erős növekedésű, fürtjei kicsik, tömöttek. A belőle készülő karakteres bor könnyen felismerhető; bodzára, fűre, csalánra, szénára emlékeztető aromákkal, finom savakkal rendelkezik. Palackban is jól fejlődik, érik. Jellemzően az Etyek-Budai borvidék szőlőfajtája, de a Soproni borvidéken is nagyon szép, illatos borok készülnek belőle.

  

Syrah


Perzsa eredetű kékszőlő, de Franciaországban (Rhone-vidék) vált igazán ismertté. Az utóbbi néhány évtizedben az Újvilág is felismerte a fajta nagyságát. A legnagyobb sikert Ausztrália könyvelhette el ezzel a karakteres, erősen fűszeres kékszőlővel.
Nagyközönség számára több néven ismert fajta: Syrah, Shyraz, Petite Syrah.

Sopronban először 2000-ben készült belőle bor a Weninger pince jóvoltából, mely azóta is csodálatos állapotban van és felveszi a versenyt a világ legjobb Syrah boraival. Azóta jó néhány évjáratban készült nagy formátumú Syrah, már nem csak a Weninger, hanem a Jandl, Iváncsics, Ákos pincéből is.

  

Tramini


Ezt a Dél-Tirolból származó de Franciaországban, pontosabban Elzászban hazára lelt, tömött fütrű szőlőfajtát leginkább a Balaton környékén és a Mátraalján, illetve Eger környékén találhatjuk meg. Sopronban az úti könyvek szerint „lépten nyomon” találkozhatunk a fajtával, de igazán csak folyóborként van ma már jelen a borvidéken. Sajnos nagyon kevesen veszik a fáradtságot, hogy ezt a jó tulajdonságokkal bíró szőlőfajtát, megtiszteljék magas minőségű palackos borok készítésével. A belőle készült borok meglehetősen harmonikusak, finom savakkal magas extraktal és finom savakkal rendelkeznek. Illatában meghatározóak a jellegzetes rózsás és licsis jegyek.

  

Zenit


Levele 5 karéjú nagyméretű, sötétzöld, hólyagos. Laza lombozatot nevel, erős növekedésű. Termése középesen nagy /100 gr./ vállas, feketén pontozott. Aszúsodásra hajlamos. Középérésű. Bora kellemes illatú, zamatokban gazdag harmonikus savakkal. Sopronban a Vincellér-ház készíti a legszebb késői szüretelésű borokat, melyek a Tokaji borokkal is méltán felveszik a versenyt.

  

Zöldveltelini


Hazánkban alig-alig ismert, ausztriai eredetű szőlőfajta, amelynek egy-egy jól sikerült bora Tolnából és a Balaton-felvidékről ismeretes. Sopronban is csak néhányan foglalkoznak a fajtával, pedig a borvidék adottságai igazán nagy Zöldveltelinik készítésére is lehetőséget adnának. A belőle készült bor általában friss, élénk savú és elegáns zamatú.

Vacuvin Stölzle Riedel Pulltex Spiegelau Screwpull Soproni Borvidék Terra Hungarica